Nederland: motor van uitvaartinnovatie in Europa (Wil Joosten)

Columns

Tijdens de vele buitenlandse bezoeken aan beurzen en congressen binnen de uitvaartsector valt mij telkens op hoe innovatief de Nederlandse sector is in vergelijking met andere Europese landen. Dit is opmerkelijk, aangezien er juist in Nederland regelmatig wordt geklaagd over een vermeend gebrek aan innovatie binnen de eigen branche.

Nederland kent niet alleen een uitzonderlijk groot aantal uitvaartondernemers, maar ook een opvallend hoog aantal eenmansbedrijven. Buitenlandse vakgenoten zijn zich vaak niet bewust van de sterke versnippering binnen onze sector. Facilitaire bedrijven, zoals vervoersbedrijven, vormen voor veel Nederlandse uitvaartondernemers een essentieel onderdeel van de dagelijkse bedrijfsvoering. In veel andere landen bestaat dit fenomeen nauwelijks.

Een treffend voorbeeld van internationale verschillen in innovatie is te vinden in het exterieur en interieur van crematoria in Nederland in vergelijking met landen als Noorwegen, Zweden en Duitsland. Vorig jaar bracht een delegatie uit een tiental Noorse steden een bezoek aan crematorium Duin en Bollenstreek in Lisse. En was overrompeld door schoonheid.

Op het gebied van ondersteunende diensten voor uitvaartondernemers loopt Nederland duidelijk voorop. Het aantal aangeboden diensten en producten blijft bovendien gestaag groeien. Een van de weinige terreinen waarop zowel nationaal als internationaal innovatie plaatsvindt, is dat van softwareoplossingen. Ook in Nederland verschijnen met regelmaat nieuwe applicaties van dienstverleners die willen inspelen op de verwachte groei van de sector. Het is voor uitvaartondernemers belangrijk om zorgvuldig te werk te gaan bij het maken van een keuze.

Uitvaartondernemers verbeteren voortdurend hun dienstverlening, maar dit vraagt steeds meer tijd – een schaars goed in de dagelijkse praktijk. Efficiënter werken wordt dus steeds belangrijker. Ondernemers die overwegen hun Excel-, Word- of papieren administratie te vervangen door een webapplicatie, doen er daarom verstandig aan extra aandacht te besteden aan de mogelijkheden voor digitale communicatie met voor hen belangrijke dienstverleners.

Veel toeleveranciers beschikken inmiddels over een eigen digitaal ecosysteem en bieden koppelingsmogelijkheden met software van uitvaartondernemers. Wanneer een ondernemer kiest voor een softwareoplossing zonder dergelijke integratiemogelijkheden (API’s), blijft handmatige verwerking van gegevens noodzakelijk.

API’s verkleinen de kans op fouten, bijvoorbeeld door controles op postcode en BSN-nummer, en maken het mogelijk om processen te automatiseren. Het is daarom raadzaam om vooraf goed te informeren naar deze integratiemogelijkheden. Tegelijkertijd zullen ook crematoria en vervoersbedrijven in de nabije toekomst steeds vaker communicatiekanalen aanbieden waarmee informatie direct kan worden uitgewisseld met de softwareprogramma’s van uitvaartondernemers.

Wie nu investeert in slimme, geïntegreerde digitale oplossingen, legt niet alleen de basis voor efficiënter werken, maar blijft ook vooroplopen in een sector die continu in beweging is.

Deze column werd eerder gepubliceerd in Vakblad Uitvaart (2/2026).

Wil Joosten is directeur van Funeplan Group